Detektivové pojišťovny Kooperativa se podíleli na odhalení největšího organizovaného podvodu v životním pojištění – akce MEDICAL

Dnes oznámila Policie ČR na své tiskové konferenci v Pardubicích zahájení trestního stíhání cca 20 osob, kterým prokázala podezření ze spáchání trestného činu pojistného podvodu. Organizovaná skupina působila zejména v severních Čechách.

Na tomto případu jsme začali pracovat již v září 2013, kdy jsme objevili první podezřelé úrazy a výplaty pojistného plnění. Postupně jsme shromažďovali podrobnější informace, které jsme předali Policii ČR k došetření,“ představuje pozadí případu Vojtěch Stavný, vedoucí bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa.

Kooperativa každoročně odhalí přes 1000 pokusů o pojistný podvod, u kterých se celková uchráněná hodnota pohybuje ve výši přes 200 milionů Kč. Nejčastěji se jedná o škody v pojištění vozidel nebo majetku, ale v posledních letech, také díky stále sofistikovanějším nástrojům v rukou vyšetřovatelů pojišťoven, se daří stále častěji odhalovat i organizované skupiny podvodníků.

Tento případ je unikátní také napojením na skupinu lékařů a rehabilitačních pracovníků, kteří se podíleli na falšování lékařských zpráv, vykazování neuskutečněných úkonů nebo prodlužování rehabilitační doby pro zvýšení částky za pojistné plnění. S tím jsme se doposud nesetkali,“ doplňuje Vojtěch Stavný.

Hlavní podezřelý v tomto případu organizovaného pojistného podvodu pracoval zároveň jako pojišťovací agent, v problematice uzavírání pojistných smluv a čerpání pojistného plnění se tedy velmi dobře orientoval. „I přesto se nám podařilo propojit několik stovek pojistných událostí s hlavními organizátory podvodu. Hlavními vodítky byly opakující se typy úrazů a lékařů, kteří byli pod lékařskými zprávami podepsáni,“ poodhaluje směr šetření Vojtěch Stavný. 

 

zdroj: tisková zpráva Kooperativa pojišťovna, a.s.

Příspěvek byl publikován v rubrice Havarijní pojištění, Pojištění, Pojištění domácnosti, Pojištění nemovitosti, Pojištění vozidel, Povinné ručení, Životní pojištění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *